top of page

Çocuklara Otizmi Anlatan Kitap "Arkadaşımla Bir Gün"

Güncelleme tarihi: 6 Kas 2020


Çocuklara Otizmi Anlatana Kitap:

"Arkadaşımla Bir Gün"

Bu başlık benim için çok kıymetli çünkü tam da bu amaçla çıktık yola.

Bundan tam 1 yıl önceydi.

Sevgili Tohum Otizm Vakfı ile oturup bir toplantı yapmıştık ve onlara böyle bir kitap yazmak, çocuklara daha okul öncesinden başlayarak ve ilkokul seviyesine de hitap edecek bir hikaye ve etkinlik kitabı yazmak istediğimi söylemiştim.

Böylelikle de otizmli çocukların arkadaşlarının otizmi ve otizmli arkadaşlarını daha kolay anlamalarını sağlamayı amaç edinmiştim.

Onlar da bu projeye çok sevinmişti ve ben yazmaya başlamıştım. Yazma süresince vakıfın çok değerli uzmanlarıyla da hep iletişim halinde kalarak ve her satırın üzerinden geçerek beraber çalıştık.

Kitabı tamamlayıp bitirdikten sonrada mesleğini aşkla yapan Uzm. Klinik Psikolog Meltem Sezer'de kitabımızın pedagojik değerlendirmesini yaptı.

Sevinçle beni aradı, “bu kitabı tüm çocuklar okumalı” dedi. “Pedagojik olarak zaten her şeyi düşünmüşsün” diye ekledi.

Ve bütün çocuk kitaplarımın yayıncısı çok kıymetli yayınevim Mavi Bilye Yayınları kitabı 2 Nisan Dünya Otizm Günü’ne ve bu ayın farkındalık ayı olması sebebiyle de bu zamana yetişmesine büyük önem verdi ve harika ekibi, ülke olarak böylesi zor bir dönemden geçerken bile var gücüyle çalışıp kitabı basıma yetiştirdiler.

“Bu sıkıntılı günlerde bu kitap herkese iyi gelecek o yüzden yetiştirmeliyiz, aileler de öğretmenler de çocuklarına tam da bu dönemde farklılıkları anlatmalılar” diye de bana not gönderdiler. Ne desem az kalır onlara💙

Kitap çıktığı gün itibariyle yayınevine gelen mesajları, mailleri ve basından gelen ilgiyi takip ediyor ve çok mutlu oluyorum. Paylaşımlarınız çok kıymetli🙏🏻 Bu kitap hepimizin ve her ailenin her evin kitaplığında olması en büyük arzumuz.

Kitabımız hikaye ve etkinliği çocuklara bir arada sunuyor ve öğrenirken eğlenmelerini de sağlıyor.

Doğada otizmli arkadaşıyla zaman geçiren Burak'ın hikayesi anlatılırken otizmli bir arkadaşa sahip olmanın nasıl bir deneyim olduğundan bahsediliyor. Doğayı ve doğanın güzelliklerini keşfederken kendilerindeki benzerlikleri, farklılıkları da fark ediyorlar. Ve tıpkı doğadaki renkler gibi hepimizin bu hayatta farklı birer renk olduğunu çok daha iyi anlıyorlar.

Kitabımızın bu içerikle Türkiye’de yazılmış bir ilk kitap olduğunu da ayrıca belirtmek istem. Kitabın tüm çocuklara ulaşması, ışık olması bu farkındalığın 7’den 70’e herkese ulaşması hepimizin elinde. Lütfen mümkün olduğunca paylaşalım.

Bu kitabı öğretmenler, sınıflarında öğrencilerinin otizmi daha kolay anlamaları için bir etkinlik kitabı olarak kullanabilirler. Aynı zamanda aileler de çocuklarıyla birlikte evde kitabı okuyabilir, etkinlikleri birlikte çalışabilirler. Böylece tüm aile üyeleri de otizm konusunda bilgilenebilir ve çocuğun otizmli arkadaşıyla ilişkisine daha kolay rehberlik edebilirler.

"Arkadaşımla Bir Gün" tüm kitap satış noktalarında ve online kitap satış sitelerinde!

Sevgi, Işık ve Zarafetle...

Gökhan Dumanlı Eğitimci Yazar


Kitaba Ulaşabileceğiniz Bazı Linkler:


Hepsi Burada

Kitap Yurdu

D&r

İdefix


#arkadaşımlabirgün#kitap#otizm

156 görüntüleme0 yorum
bottom of page